fraktal1
Status związku: żonaty/zamężna
Interesują mnie: kobiety
Szukam: rozrywki
Rejestracja: 2014-10-02
żyć, uczyć się , pracować i pozostawić po sobie coś cennego…
Punkty115Więcej
Następny poziom: 
Ilość potrzebnych punktów: 85
Ostatnia gra

Bonawentura 2017-09-12

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko 71 lat żył

1746- 55 Dzieciństwo ( Polska 10 lat)

1755- 60 Lubieszów ( Polska 5 lat)

1760- 65 Na majątku ( Polska 5 lat)

1765- 69 Szkoła Rycerska ( Polska 4 lata)

1769- 75 Akademia Wojskowa (Francja 6 lat )

1775- 76 Drezno ( Niemcy 1 rok )

1776- 84 Armia USA (USA 8 lat )

1784- 92 Armia Polska (Polska 8 lat )

1792- 94 Lipsk ( Niemcy 2 lata)

1794 Insurekcja Kraków (Polska 1 rok )

1794- 96 Niewola (Rosja 2 lata )

1797 (USA 1 rok )

1797- 1808 (Francja 11 lat )

1808- 1818 (Szwajcaria 10 lat)

W końcu doliczyłem się, że w sumie z dorosłego życia to 9 lat był tylko w Polsce, dlaczego jednak ???

-to jemu usypano w Krakowie Kopiec

kopiec-kosciuszki.jpg

-to jego wizerunek był na banknocie 500zł

1-500-zl-tadeusz-kosciuszko-1982-ser-el.JPG?t=1488049842

-to jemu stawiali pomniki

401px-Tadeusz_kosciuszko_pomnik_park_jordana_krakow.jpg

Mnie najbardziej utkwiły w pamięci jego słowa przysięgi


Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego. ”

Z czym Wam się kojarzy Kościuszko ?

Komentarze: 14  |  Odsłony: 488

"Przemyśl" przemyśl 2017-09-03

W tym tygodniu miałem okazję spacerować po Przemyślu . W ilości kościołów na 1km2 to chyba mają 1 miejsce.

Dookoła miasta jest pełno fortów raj dla eksploratorów polecam.

Na zboczu góry jest tam cmentarz wojenny żołnierzy z 1 i 2 Wojny Światowej

Znajdują się tam mogiły kwatery żołnierzy

      1. ŻOŁNIERZY POLSKICH poległych 1939

 1. ŻOŁNIERZY POLSKICH zmarłych w okresie między wojennym

 2. ŻOŁNIERZY POLSKICH poległych w walkach z UPA 1945

 3. ŻOŁNIERZY Armii Austrio-Węgier poległych 1914-15

 4. ŻOŁNIERZY NIEMIECKICH poległych 1914-15

 5. ŻOŁNIERZY ROSYJSKICH poległych 1914-15

 6. ŻOŁNIERZY POLSKICH poległych Armin Krajowej

W sumie ok 30 000 żołnierzy


Jakieś 300m od tego cmentarza jest następny cmentarz

 1. niemców którzy zginęli 1939-45

  tych podobno jest kilka tysiecy Cmentarz ten powstał na mocy porozumienia podpisanego w roku 1989 przez Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. 

 2. chyba żołnierzy  rosyjskich lub ukraińskich poległych 1945-48  ????

Próbowałem sobie wyobrazić

gdyby 1 mogiła miała 1m x 2m = 2m2

to 1000 mogił to 2000 m2

10 000 mogił 20 000 m2

30 000 mogił 60 000 m2

daje to 6 hektarów placu z alejkami byłoby to 12 hektarów


W jednym z fortów Twierdzy Przemyśl  walczył dziadek z mojej rodziny dostał się do niewoli w 1915 i wywieziono go do nieodpłatnej pracy w Omsku . Po latach pieszo wrócił do rodzinnej wsi.

Zastanawiam się którzy z tych co tam walczyli bo chcieli walczyć a którzy bo musieli ?

Jakie to były proporcje ?

https://www.youtube.com/watch?v=SrlzL8X1WxY

https://www.youtube.com/watch?v=XmP7UuxXmls
Komentarze: 27  |  Odsłony: 767

Oberschlesisches Freiwilligen-Korps 2017-08-15

W niedzielę miałem okazję odwiedzić miasto Rybnik i główny cmentarz tego miasta. Znajdują się tam mogiły przywódców Powstań Śląskich

Alfons Zgrzebniok,  Jan Dziuba, Wilhelm Bluszcz, Józef Nowak,  Maksymilian Iksal,

Dlaczego przywódców ano dlatego, że nie było jakiegoś jednego przywódcy w nocy 16 sierpnia 1919 r. wybuchło powstanie w różnych miejscach Pszczyny, Tychy, Rybnik , Wodzisław Śląski , Katowice , Mysłowice, Bytom, Tarnowskie Góry , Radzionków , Piekary Śląskie i wielu innych miejscowościach .

Bezpośrednią przyczyną zbrojnego wystąpienia byli między innymi

ONI

08212432613.jpg

Oberschlesisches Freiwilligen-Korps (pol. Górnośląski Korpus Ochotniczy) - niemiecka organizacja paramilitarna utworzona w celu utrzymywaniu porządku wśród ludności polskiej głównie w zakładach pracy. Do jej zadań miało należeć zwalczanie wszelkich wystąpień społecznych i narodowych.   Do organizacji werbowano niemieckich urzędników, pracowników umysłowych i robotników z terenu Górnego Śląska. Osoby te pomimo, że nie pracowały w swoim miejscu pracy otrzymywały wynagrodzenie z tytuły zatrudnienia w przedsiębiorstwach lub urzędach niemieckich, dodatkowo otrzymywali żołd podobnie jak żołnierze Grenzschutzu. Także przedsiębiorcy ubezpieczali jej członków na wypadek śmierci lub kalectwa. Niemcy ci wyróżniali się stosowaniem bezlitosnego terroru wobec Polaków walczących o poprawę warunków pracy. Wszelki wystąpienia Polaków były krwawo tłumione przez tych niemieckich ochotników. Po rozwiązaniu tej organizacji postanowiono Polaków zwolnić a ich przyjąć do pracy POLACY POWIEDZIELI NIE

https://www.youtube.com/watch?v=gMNgQynmhoo

Komentarze: 2  |  Odsłony: 300

Czy Ty postąpił(a) byś tak samo? 2017-08-10

W niedzielę 6.08.2017 odbył się na wzgórzu zamkowym Olsztyna k Częstochowy "Obrona zamku olsztyńskiego - Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego". Impreza coroczna rodzaj festynu , rekonstrukcja bitwy i inne atrakcje raczej wesoła, a jednak niejednemu obserwatorowi łza się w oku zakręciła .

olsztyn31.jpg

Dlaczego?

W 1587 r. pod murami zamku w Olsztynie stanął z wojskami Maksymilian III Habsburg, zwany der Deutschmeister ( ok. 4 tysięcy żołnierzy, ponadto towarzyszyli mu „polacy” zwolennicy ) Po śmierci Stefana Batorego był on pretendentem do tronu Polskiego

Obroną zamku dowodził Kacper Karliński wojewoda Olsztyński.

Karliński miał ośmiu synów, z których siedmiu zmarło lub zginęło w różnych wojnach. Do legendy przeszedł kiedy z załogą liczącą 80 żołnierzy bronił Olsztyna . Najpierw odmówił propozycji Maksymiliana wyniesienia do godności senatora jeżeli podda on zamek, potem kilkukrotnie odpierał ataki wojsk austriackich. Widząc że oblężenie zamku nie daje przewidywanego skutku Maksymilina najechał - za radą swego poplecznika Stanisława "Diabła" Stadnickiego - na posiadłości Karlińskiego, paląc je i porywając mu 6-letniego syna. Dziecko zostało następnie użyte jako żywa tarcza podczas kolejnego szturmu

Kiedy załoga zamku się zawahała, Karliński sam odpalił działo, wymawiając słowa: "Wpierw byłem Polakiem niż ojcem". Dziecko zginęło na miejscu, wszystkie działa zamkowe ostrzelały następnie atakujących ogniem artylerii i ostatni szturm został odparty. Oblężenie zostało zwinięte Pogrążony w żalu Karliński odmówił przyjęcia godności i zaszczytów, niedługo potem umarł.

Defence_of_Olsztyn_%28Silesia%29_in_1587.png

Dla zainteresowanych co stało się z Maksymilianem tym urodzonym w Austrii księciem ano został po 3 latach mistrzem zakonu krzyżackiego od 1590 r.

Festyn cd " rodzinka kocing obok mnie ,dwóch małych kilkuletnich chłopców uzbrojonych w drewniane tarcze miecze i hełmy kłóci się o to kto będzie Kacprem bo obaj chcieli nim być .................. mnie to wystarczyło " 

Komentarze: 6  |  Odsłony: 734

Być czy mieć ????? 2017-08-04

znalezione w sieci

Nagie pielęgniarki pędzone przez SS-manów na szubienice rozstawione nieopodal grobu nieznanego żołnierza. Jedna po drugiej młode dziewczyny zwisają na sznurach, po ich udach płynie krew z "ran" zadanych przed śmiercią przez Niemców. Za nimi prowadzony jest lekarz z koroną cierniową na głowie, żołnierze wykpiwają "Jezusa" Warszawy. Też umiera. Za te zbrodnie odpowiadał niemiecki doktor nauk politycznych i bohater I Wojny Światowej, przed drugą wojną karany za pedofilię. Zło absolutne. Niemiec. Jeden z wielu etatowych zbrodniarzy mogących zawstydzić Marchwickiego i innych seryjnych morderców.
Zbrodni dokonanych na mieszkańcach Warszawy nie można streścić ani kompleksowo opisać, można tylko przytaczać pojedyncze ich kadry. Dziś jedno zabójstwo bulwersuje cały kraj a opisują opasłe tomy akt sądowych. Tam w ciągu 63 dni zamordowano lub wywieziono do obozów zagłady niewyobrażalne setki tysięcy ludzi. Rzeź Woli to rozcinanie brzuchów kobiet pędzonych głównymi ulicami dzielnicy, przed śmiercią często publicznie gwałconych. Mordowanie dzieci, tylko w jednej szkole za jednym razem aż setek dzieci - rozstrzeliwano je, a potem dla pewności ich główki rozbijano kolbami karabinów. Wrzucanie granatów do piwnic z cywilami niestanowiącymi absolutnie żadnego zagrożenia militarnego. Eksterminacja rannych w szpitalach. Zadawanie okrutnej śmierci w długich męczarniach takich jak palenie żywcem czy zabijanie dzieci na oczach rodziców... Dowód ówczesnej dewiacji i zezwierzęcenia narodu niemieckiego - dawniej tworzącego podwaliny europejskiej kultury, sztuki i filozofii. Goethe, Kant, Bach, Gutenberg, Beethoven... nie poznaliby swoich potomków.
Skąpane w polskiej, rosyjskiej i żydowskiej krwi gustowne mundury SS i Hitlerjugend wyprodukowały (rękami m.in. polskich robotnic przymusowych) szwalnie Hugo Bossa, dzisiejszego światowego symbolu prestiżu i elegancji. Postępowy Siemens wspierał ideę Europy bez granic w czasach, kiedy Unia Europejska nikomu się jeszcze nie śniła. Ich wkład w jej budowę to, prócz produkcji m.in. pocisków V-1 i V-2 oraz niewolenia tysięcy przymusowych robotników z obozów koncentracyjnych, przede wszystkim przygotowanie projektów krematoriów dla obozu Auschwitz-Birkenau i montaż w nich urządzeń gazowych. Farmaceutyczny potentat Bayer aspiryną i tabletkami na ból brzucha leczy dziś wszystkie nacje, wtedy produkował śmiercionośny Cyklon B do eksterminacji "niższych ras". Ubezpieczeniowy gigant Allianz odpowiadał za polisy obejmujące mienie oraz personel Auschwitz i Dachau, a wypłaty odszkodowań dla Żydów lojalnie przekazywał rządowi III Rzeszy. Z niewolniczej pracy dziesiątek tysięcy ludzi korzystały również zakłady motorowe BMW, których potęga finansowa zbudowana została dzięki produkcji silników samolotowych dla Luftwaffe i charakterystycznych hitlerowskich motocykli z przyczepką dla strzelca wyposażonego zazwyczaj w karabin maszynowy. W niektórych zakładach produkcyjnych kontrolowanych przez Günthera Quandta (jednego z największych niemieckich przemysłowców zasiadającego w radach nadzorczych m.in. Daimler-Benz, Deutsche Bank i AEG) niewolnicy wodę mogli pić jedynie z toalet...
Niemcy upodlili narody Europy, bezlitośnie wymordowali miliony ludzi uznanych za niegodnych życia z powodu odmiennego pochodzenia etnicznego. Chłodną logiką niczym sztuczna inteligencja z futurystycznych horrorów oddzielili "ziarno od plew" i policzyli, że bardziej opłaca się usunąć innych z tego świata, niż się nim dzielić. Palili ludzi w piecach, rozstrzeliwali w lasach, masowo więzili, łamali kości i skazywali na kalectwo lub śmierć prowadząc brutalne gestapowskie przesłuchania, nie mieli litości dla kobiet ani dzieci, burzyli całe miasta... Młodzi Powstańcy Warszawscy nie wyobrażali sobie walcząc w 1944 roku takiej możliwości, że świat uczynki Niemców zapomni, wybaczy. A zapomniał. Wybaczył. I to bardzo szybko. Karę za zbrodnie wojenne ponieśli nieliczni niemieccy i austriaccy naziści, większość była potrzebna przemysłowi i wywiadom wojskowym Ameryki, Francji i Anglii w nowej wojnie z komunistycznym imperium - ZSRR. Zbrodnie na Polakach i innych narodach przestały się liczyć. Cudza polityka i cudze pieniądze nie mają serca. To jeszcze można zrozumieć. Ale dlaczego zapomniało tak wielu Polaków??? Tego zrozumieć już się nie da, choć można to wyjaśnić.

Ludzi łatwo przekupić - wystarczy dać im 2 tysiące euro miesięcznie, garnitur, tabletkę na ból głowy, dobry proszek do prania i samochód z bawarskiej fabryki czy nowoczesną pralkę, by zapomnieli o wydaje się niemożliwym do zapomnienia: o eksterminacji swoich rodzin, o łapankach, o Pawiaku, o katowniach GESTAPO, o Palmirach, o dołach w lesie pełnych trupów, o Bełżcu, o palonych żydowskich, romskich i słowiańskich ciałach, o paleniu miast, o wieszaniu ludzi, o egzekucjach niewinnych zakładników i przypadkowych przechodniów, o mordowaniu nieuzbrojonych sanitariuszek, o akcjach eliminacji dawnych Powstańców Śląskich i profesorów lwowskich, o... Tak łatwo o tym zapomnieć, prawda? Grunt że mamy dziś garść eurówek, mamy Europę bez granic i paszportów, możemy jechać autobahną na roboty... tzn. do pracy... np. w niemieckim domu starców albo w niemieckim markecie albo fabryce. To wszystko, cały ten dobrobyt "dali" nam przecież nasi przyjaciele z Berlina i Brukseli, powinniśmy być im wdzięczni, uprzejmi i grzeczni... nawet milcząca zgoda na "polskie obozy śmierci" wydaje się dziś niezbyt wygórowaną ceną za przyjaźń między narodami Europy... Hmmm... Czy naprawdę bohaterscy Powstańcy Warszawscy walczący do ostatniego naboju o godność człowieka byliby dumni z tak nowocześnie i ugodowo myślących Polaków? Czy za to cierpieli i ginęli? Nie sądzę... Są pewne krzywdy, których nie można wybaczyć, a już na pewno nie bez szczerej skruchy winnego, zadośćuczynienia, pokuty i upływu czasu dłuższego niż życie pokolenia katów. Szkoda, że niektórzy z nas tak bardzo rwą się do wybaczania i zapominania w imieniu m.in. tych powieszonych młodych pielęgniarek - dobrze, że niektórzy z nas tego nie robią.

Czasem trzeba sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy chcemy być, czy mieć...? Ja znam swoją odpowiedź. A Ty? Znasz swoją...?
źródło 
http://turalinski.pl/blog-kazimierza-turalinskiego/80-polityka-wydarzenia/264-nasz-przyjaciel-zlo-absolutne
Komentarze: 27  |  Odsłony: 1088

Kryplami nazywano ............ 2017-07-25

18 lipca Książę William i księżna Katarzyna zwiedzali muzeum Stutthof dzień później zwiedziłem i ja to muzeum niemieckiego obozu , tam spotkałem się z określeniem „kryple”

krypel wg gwary obozowej Majdanka to muzułmanin tu oznaczał co innego

Bronisław Tuszkowski nr 17 144

Słowo kryple to bardzo popularne i często wymawiane w lagrze . Z początku słysząc to słowo nie wiedziałem co znaczy , lecz kiedy sam zostałem kryplem zrozumiałem, że jest to człowiek, który dziś czy jutro musi umrzeć . Z ludzi bardzo silnych i zdrowych bardzo szybko robiły się kryple . Taki który nie miał z nikąd żadnej pomocy , a musiał się zadowolić tylko tym co mu dano z przydziału .Powoli konał z głodu. Gromadzono ich przeważnie w jednym bloku, Były to chodzące trupy a mimo to musieli pracować. W blokach takich działy się straszne rzeczy. Kryple miały okropny wygląd zewnętrzny , brudni i opuchnięci z głodu i bicia , bez przerwy umierali tam ludzie Przy wydawaniu obiadu, czy kolacji rozgrywały się tam dramatyczne sceny silniejsi wyrywali jedzenie słabszym i niejednokrotnie przy tym zabijano , przeważali między nimi Rosjanie i Polacy Blok ten na równi z innymi musiał stawać do apelu. Tych którzy nie mogli o własnych siłach stać układano na ziemi i leżeli tak po kilka godzin na deszczu lub mrozie ”Estera Szlamowicz

Pewnego dnia przyszła Lagerfuhrerka i oświadczyła blokowej że chce mieć w określonym dniu 150 trupów , ponieważ trudno mieć na zawołanie taką ilość martwych wylano kotły z przeznaczoną dla nas zupą do dołu kloacznego . Wygłodniałe więźniarki zaczęły wygarniać stamtąd resztki jedzenia. To od razu pomogło . Niemcy z łatwością osiągnęli swój kontyngent nieżywych ”

Aldo Coradello

W październiku 1944 roku potajemnie zważono umarłą na tyfus młodą Żydówkę lat 34 , wysoką , normalnie rozwiniętą matkę dwojga dzieci . Ważyła 19kg ”

Wpis jest po to, aby pamiętać bo w szkole mnie nie uczyli szczegółów. Poniżej link do przewodnika po obozie .

http://project.g12.czest.pl/Materialien/Stutthof/AB3_pl/Grabowska-Chalka.pdf

Komentarze: 14  |  Odsłony: 1045

James Bond w spódnicy czy Mata Hari ? 2017-04-30

https://www.youtube.com/watch?v=BAS4wKhg3PA

Irena Morzycka - Iłłakowicz „Irena” „ Barbara Zawisza ”

Urodziła się 26 lipca 1906 roku w Berlinie - Zginęła 4 października 1943 roku w Warszawie czyli 37 lat żyła

(nie mylić z poetką Kazimierą Iłłakowiczówną, sekretarką marszałka Józefa Piłsudskiego )

Umiała 6 języków francuski, angielski, perski, fiński, niemiecki i rosyjski

 • 1906-1917 – mieszka i uczy się w niemczech

 • 1917 – przebywa z rodziną w Finlandii okres Rewolucji Październikowej

 • Powrót do Polski nauka w szkole sióstr Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego w Zbylitowskiej górze

 • Następnie Studiowała nauki humanistyczne na Uniwersytecie Grenoble we Francji

 • W Paryżu poślubiła Azisa Zangenaha – syna księcia Kurdystanu. Mieszkała 2 lata w pałacu w Persji ( obecnie Iran).

 • Po 2 latach zwiała z od tych mahometańskich wyznawców ( co było nielegalne ) do Turcji a potem do Polski

 • W 1934 poślubiła poślubiła Jerzego Iłłakowicza urodziła córkę

 • od 1939 działa z mężem w Organizacji Polskiej Narodowych Siłach Zbrojnych grupa „Szańca”

 • do 1942 pracuje w Berlinie jest agentką polskiego wywiadu w podcentrali „Zachód”. Do zadań sieci „Z” należało rozpoznanie wojskowe, gospodarcze i komunikacyjne

 • 1942 aresztowana przez niemców na Pawiaku i zamknięta niemieckim w obozie koncentracyjnym w Majdanku

 • W marcu 1943 roku więźniarkę odbił stamtąd oddział NSZ. Przebrani w mundury gestapo żołnierze podjechali pod bramę obozu i przedstawili sfałszowany dokument nakazujący wydanie im Ireny.

 • Przebywała na Lubelszczyźnie i wróciła do Warszawy gdzie wznowiła działalność kontrwywiadowczą tym razem przeciwko agenturze sowieckiej PPR i Gwardii Ludowej

 • Zastrzelona w 1943 roku w tym czasie zajmowała się rozpracowywaniem radiostacji w Otwocku wspierającej akcje przejmowania sowieckich spadochroniarzy zrzucanych na teren Polski.

 • Pochowana na Powązkach w Warszawie pod nazwiskiem Barbara Zawisza mąż dla bezpieczeństwa uczestniczył w pogrzebie w przebraniu grabarza, jej matka zaś – osoby z obsługi cmentarnej

 • Obecnie w IPN , znaleziono notatkę, że została ona zastrzelona z „wyroku” Gwardii Ludowej.

 • 8062321032_6c2c0e51d6.jpg

Komentarze: 37  |  Odsłony: 694

Białoruś 2017-04-11

Białoruś jest w Polsce czy Polska  jest na Białorusi.
https://www.youtube.com/watch?v=k0Ra1Q0w1wI
" to jest kraj z którym przez 500 lat tworzyliśmy wspólne państwo to są ci Litwini , to nie jest ta Litwa którą my nazywamy Litwą , Litwini to są Białorusini , jedyna   udana UNIA , ostatnie wspólne przedsięwzięcie to Powstanie Styczniowe ........i jak to jest , że my tak mało wiemy o Białorusi to jest przecież nasza historia , tam się przenikała Białoruś z Polską , tam nie wiadomo co jest bardziej Polskie a co Białoruskie  gdybyście poszli do kościoła Polskiego w Grodnie  i zobaczyli tam tą wiarę i to naturalne odprawianie mszy to jest wzruszające To jest ta Polska , wszędzie można się porozumiewać po Polsku ..... wiele osób ma korzenie Polskie i mówi po Polsku "
Henryk Siodmok Prezes Firmy Atlas 

Komentarze: 147  |  Odsłony: 1149

Polenaktion 2017-04-07

Polenaktion, czyli represje III Rzeszy wobec pochodzących z Polski Żydów w roku 1938, w wyniku których w ciągu kilku dni wydalono z niemiec do Polski około 17 000 Żydów

W nocy z 27 na 28 października na granicznych stacjach w Zbąszynku, Bytomiu, pod Chojnicami i Wschową znalazło się kilka tysięcy Żydów, których niemcy „przepchnęły” siłą przez granicę.

Rankiem  z dworca granicznego ze Zbąszynka zadzwoniono na dworzec po przeciwnej, polskiej stronie, w starym Zbąszyniu z zapytaniem, czy Polacy mogliby przyjąć pociąg specjalny. Oczywiście – nadeszło w odpowiedzi – pociąg może wjechać. Peron był wolny. Na peronie zebrali się polscy celnicy i policjanci, w celu przeprowadzenia stosownych kontroli. Wkrótce pociąg nadjechał. A w środku siedzieli Żydzi. Nic innego nie było w środku. Tylko sami Żydzi, a do tego jeszcze Żydzi z polskim obywatelstwem, którzy mieszkali w Niemczech. Ich obywatelstwo miało jednak wygasnąć już następnego dnia.”

W ten sposób odbyła się masowa relokacja uchodźców z niemiec do Polski wbrew woli Polskich władz.

https://www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM


W marcu 1938 r. władze Polski wprowadziły ustawę pozbawiającą obywatelstwa polskiego osoby, które przez okres dłuższy niż pięć lat stale przebywały poza krajem. W sierpniu 1938 władze niemieckie ogłosiły, że zostają anulowane wszelkie dotychczasowe stałe pozwolenia na zamieszkanie dla cudzoziemców i wprowadziły obowiązek uzyskania nowych pozwoleń. Żydzi pozwoleń nie otrzymali.


UWAGA

Informacje zawarte powyżej dotyczą roku 1938 i nie są w żaden sposób powiązane z obecną sytuacją naszego państwa. Nie powinno się porównywać tamtych sytuacji do Polaków obecnie mieszkających poza granicami Polski powyżej 5lat jak również do obecnych nacisków unijnych w kwestii relokacji uchodźców Polenaktion to nie to samo co Polexit 

Komentarze: 26  |  Odsłony: 509

Takie będą Rzeczypospolite 2017-04-02

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - kanclerz Jan Zamoyski, cytat z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej.Ponieważ nie jest ławo ocenić poziom szkolnictwa, a portale internetowe przedstawiają oceny skrajnie różne , pokazałem kilka przykładów. Wydaje mi się że każdy z nas ma swoją ocenę tego co jest. Czy jest tak dobrze czy jest tak źle ? Przytoczone poniżej filmiki proszę traktować w kategorii humor/rozrywka egzaminowani chyba nie są reprezentacją większości gimnazjalistów , może to stres przed kamerą  .

www.wyborcza.pl

Polska w czołówce kolejnego edukacyjnego rankingu. 11. na świecie i 5. w Europie


www.money.pi

Polska edukacja wśród najlepszych na świecie. Raport OECD daje nam 11. miejsce


www.niezależna.pl

Uczniowie mają coraz gorsze wyniki egzaminów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. – Jesteśmy świadkami totalnego upadku oświaty – alarmuje opozycja. A minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas uparcie przekonuje, że wszystko jest w porządku.


www.wysokieobcasy.pl

Poziom nauczania w szkole? Masakra! Dzisiejsza nauka to: rozwiąż test, rozwiąż test, rozwiąż testwww.wprost.pl

400 najlepszych uczelni na świecie. Tylko jedna z Polskiwww.wpolityce.pl

Prof. Legutko: "Sytuacja w polskiej edukacji jest fatalna. Nauczyciele czują się odtrąceni, poziom nauczania spada, a pani minister wygłupia się z drożdżówkami"

https://www.youtube.com/watch?v=wNBc8xIht-U


https://www.youtube.com/watch?v=TiaP_v28wQU
Nie wiem czy to jeszcze uczniowie bardziej osoby już dorosłe będące efektem pracy nauczycieli 
1440087698_kfnayd_600.jpg

Komentarze: 64  |  Odsłony: 494

Strony: 5